title

Grafik Tasarım

Kullanıcı deneyimini benzersiz kılmak istiyorsanız, şüphesiz iyi bir tasarım ile ürününüze olan bakış açısına yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıklarına, beklentilerine ve mevcut dijital kültüre göre her yıl değişkenlikler gösteren tasarım trendleri, 2019’da da birbirinden farklı sektörlerde farklı renkler ve çizgilerle bizlere yeni deneyimler sunmaya devam ediyor.

Şu an için 2018 yılında tercih edilen çoğu akım 2019’un ilk yarısında da aynı hızda devam ediyor. 2018’de oldukça sık duyduğumuz ‘’Minimal’’, ‘’Bold’’ ve ‘’Asimetrik’’ gibi terimleri 2019’da da duymaya devam edeceğiz. Ancak bugün 2019’dayız ve geçmiş yılda gerçekleştirdiğimiz tüm denemeleri bir adım ileri götürme zamanı geldi! Artık beklentileri karşılayan renkleri daha iyi tanıyor, hangi çizgilerle daha etkileyici tasarımlar oluşturabileceğimizi daha iyi biliyoruz.  Gelin şimdi 2019 yılı grafik tasarım trendlerinde neler var neler yok birlikte inceleyelim.

2019’da dünyanın renkleri!
Tasarımda renk kullanımı, karşı tarafın nasıl hissedeceğini, nasıl tepkiler vereceğini ve duyguları besleyeceğine kadar birçok konuda etki oluşturur. Çoğu tasarımcı için doğru renk kullanımı, tasarımın dilini ifade eder. Bu sebeple trendleri incelemeden önce gelin dünya renklerine bir göz atalım.

2018 yılı boyunca farklı ülkelerde bulunan tasarımcıların Shutterstock üzerinden indirmiş olduğu piksel verilerini inceleyen Shutterstock araştırmacıları, geçtiğimiz aylarda ‘’2019 Yılı Renk Trendleri’’ni paylaştı. Renk trendleri, ülkelerin indirdiği görsellerde en fazla hangi rengin bulunduğunun tespiti yapılarak gerçekleştirildi. Ülkemizin de bulunduğu araştırmada Türkiye’de 2018 yılının en fazla tercih edilen rengi mor olarak belirlendi.

En hızlı büyüyen renkler
2018 yılı verilerileri dahilinde Shutterstock’un 2019 renk araştırması sonuçlarına göre, en hızlı yükselişe geçen renklerde ise ufo yeşili, plastik pembe ve proton moru yer alıyor.

Ülkelere göre renk trendlerini incelediğimize göre; artık 2019 grafik tasarım trendlerini keşfetmeye başlayabiliriz.

İşte karşınızda 2019 yılı grafik tasarım trendleri!

Renk geçişi ve kullanımı

Mavi’nin tonları  ve minimal çizgiler

Degradelere yer verilmeyen tasarımlar

Dikkat çeken kırmızı

Siyah arka plan ve öne çıkan renkler

Yılın renkleri: Mavi ve mor kombinasyonu

Web’de asimetrik tasarımlar
Web sitesi tasarımında 2018 yılında oldukça fazla tercih edilen ‘’parallax scrolling’’ modeli tasarımcılar için özgün olma şansı sağladı. Parallax scrolling ile markalar bir çok hizmet ve ürünü artık aynı sayfada bulundurabiliyor. Bu sebeple tasarımcılar farklı ürün ve hizmetleri aynı sayfada bulundururken kendini tekrar etmeyen, dolayısı ile müşteriyi de sıkmayan bir tasarım ile ön plana çıkıyorlar. Gelin şimdi birkaç asimetrik örneğe göz atalım.

Daha kreatif tipografiler
Grafik tasarımın olmazsa olmaz alanlarından biri de tipografidir. Posterlerde, bir web sitesi banner başlığında veya herhangi bir kampanyada tipografi kullanımı, mesajın direkt ulaşmasını sağlıyabiliyor; ancak mesajın iletilmesinin yanında kullanıcıları veya müşterilerinizi etkilemekte istiyorsanız, daha fazla yaratıcı olmak gerekiyor.

İşte 2019’da daha fazla karşılaşacağımızı düşündüğümüz birkaç tipografi örneği!

Cesur renkler, daha renkli yazı tipleri ve farklı perspektifler
Cesur renk tercihleri, 2018 yılında tasarım endüstrisine büyük ses getirmişti. Bu sayede tasarımcılar, hayallerini ortaya çıkarmak için birden fazla rengi karıştırma özgürlüğünü yaşadılar. Bu eğilimin 2019’da da devam etmesi bekleniyor.

Çift tonlar
2017 yılında başlayan ve 2018 yılı boyunca tasarım dünyasında binlerce örneği ile karşılaştığımız tasarımda çift ton kullanımının 2019 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz.

Kesintisiz gradyanlar
Geçmişte gradyan kullanımı bugüne göre daha zor ve karmaşıktı, ayrıca baskı sürecinde yaşanan problemler tasarımcıların bu alandaki çalışmalarını yavaşlatmıştı. Ancak gelişen teknoloji bugün gradyan kullanımı tekrar geri getirdi.

Akışkan tasarımlar
Genellikle hareketli grafiklerde, animasyonlarda veya arka planlarda karşılaştığımız akışkan tasarımlar 2019 yılında da etkisini gösterecek gibi duruyor.

Minimalizm
Minimalist tasarımlar hemen hemen grafik tasarımın her döneminde yer aldı ve en fazla tercih edilen akımlardan biri oldu. ‘’Az çoktur’’ mantığıyla yola çıkan her tasarımcı için minimal yaklaşım vazgeçilmezdir!

El çizimi illüstrasyonlar
Her ne kadar dijital çizgiler sektöre hakim olsa da el çizimi çalışmalar her zaman talep edilmektedir.

Hareketli vektör imajlar

Kullanıcı deneyimine yeni bir yön vermek veya mesajınızı saniyeler için aktarmak istiyorsanız SVG (Scalable Vector Graphics) veya Vektör imaj formatı tasarımlar biçilmiş kaftandır.

Fotoğraflarınızı hayal gücünüzle besleyin
2019’da daha popüler hale gelebileceğini düşündüğümüz birkaç fotoğrafçılık ve tasarım tekniği.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz örnekler 2018 yılı ve 2019 başlangıcı ile tercih edilen başlıca tasarım yönelimleridir. Ancak yine de 2019 yılı boyunca sektörün nereye gideceğini birlikte göreceğiz. Rengarenk bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

Kaynak: Colorwhistle